منو

دوشنبه 31تير 1398

إثْنَان 20 ذيقعده 1440

Monday 22 July 2019

پیش‌بینی رقم ۶۲۷هزار میلیارد تومانی GDP برای سال ۹۸

رهنمود حسابداری تعداد نمایش : (57) تاریخ انتشار : 1398/01/25

بررسی وضعیت متغیرهای اقتصاد ایران در گزارش ماه آوریل(اسفند ۹۷- فروردین۹۸)صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهدکه تولید ناخالص داخلی ایران با قیمت‌های ثابت برای سال جاری به ۶۲۷هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به خلاصه وضعیت متغیرهای اقتصادی ایران براساس گزارش ماه آوریل ۲۰۱۹ صندوق بین المللی پول پرداخته که براساس آن تولید ناخالص داخلی ایران ۶۲۷ هزار میلیارد تومان برآورد شده که ۴۰ هزار میلیارد تومان از سال ۹۷ کمتر است. این شاخص برای سال ۱۳۹۹ نیز ۶۲۸ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.

براین اساس تولید ناخالص داخلی به قیمت های ثابت در سال جاری ۶ درصد کمتر از سال ۹۷ خواهد بود ولی برای سال آینده ۰.۲ درصد افزایش خواهد داشت. اما شاخص تولید ناخالص داخلی به قیمت های جاری که در سال گذشته یک هزار و ۸۹۵ هزار میلیارد تومان بوده در سال جاری به ۲ هزار و ۴۲۹ هزار میلیارد تومان خواهد رسید. پیش بینی صندوق بین المللی پول برای سال ۱۳۹۹ این شاخص نیز رقم ۳ هزار و ۱۸۹ هزار میلیارد تومان است.

این گزارش تولید ناخالص داخلی به قیمت های جاری براساس دلار را نیز برای سال جاری ۴۸۵ و برای سال آینده ۴۹۶ میلیارد دلار برآورده کرده است. صندوق بین المللی پول کل سرمایه گذاری در اقتصاد ایران را برای سال جاری ۹۴۷ هزار میلیارد تومان و برای سال آینده یک هزار و ۲۰۳ هزار میلیارد تومان اعلام کرده است. این صندوق کل سرمایه گذاری به قیمت های ثابت را نیز ۲۴۴ هزار میلیارد تومان برای امسال و ۲۳۷ هزار میلیارد تومان برای سال ۹۸ پیش بینی کرده است. این گزارش نشان می دهد که سهم سرمایه گذاری از GDP برای امسال ۳۹.۰ درصد و برای سال آینده ۳۷.۷ درصد خواهد بود.

صندوق بین المللی پول در گزارش خود اعلام کرده است که نرخ تورم (میانگین تغییرات قیمت) در سال ۹۷ رقم ۳۱.۲ درصد بوده و امسال به ۳۷.۲ درصد خواهد رسید. پیش بینی این صندوق از تورم برای سال ۹۹ رقم ۳۱.۰ درصد است.

همچنین گزارش اخیر نشان می دهد که تورم (در پایان دوره) برای سال گذشته ۵۱.۱ درصد برآورد شده که این رقم برای امسال ۳۱.۲ درصد ارزیابی می شود. همچنین تورم (در پایان دوره) برای سال آینده نیز ۳۰.۰ درصد محاسبه شده است.

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که حجم واردات کالاها و خدمات به ایران که سال گذشته ۹.۱ درصد کاهش داشت، به روند کاهشی خود ادامه داده و امسال نیز ۱۰.۵ درصد اُفت خواهد کرد. همچنین برآورد این صندوق از حجم واردات کالاها و خدمات برای ایران در سال ۹۹ رقم منفی ۲.۴ درصد را نشان می دهد.

در حالی که ارزیابی صندوق بین المللی پول از حجم صادرات کالاها و خدمات ایران برای امسال رقم منفی ۲۲.۶ را نشان می دهد، این صندوق اعلام کرده است که این شاخص برای سال بعد مثبت ۴.۴ خواهد بود.

این گزارش نرخ بیکاری را براساس سهم از کل نیروی کار رقم ۱۵.۴ برای امسال و ۱۶.۱ برای سال آینده پیش بینی کرده است. صندوق بین المللی پول همچنین جمعیت ایران را که در سال گذشته ۸۲.۴ میلیون نفر بود، برای امسال ۸۳.۳ میلیون نفر و برای سال آینده ۸۴.۱ میلیون نفر محاسبه کرده است.

اما ارزیابی صندوق از درآمد عمومی دولت برای سال گذشته ۲۶۸.۴ هزار میلیارد تومان بوده که برای سال جاری به رقم ۳۲۶.۱ هزار میلیارد تومان خواهد رسید. این رقم برای سال ۹۹ نیز ۴۳۲.۶ هزار میلیارد تومان تخمین زده شده است. این گزارش درصد درآمد عمومی دولت ازGDP را ۱۳.۴ برای سال ۹۸ و ۱۳.۶ برای سال آینده تخمین زده است. این در حالی است که این رقم برای سال گذشته ۱۴.۱ درصد اعلام شده است.

این گزارش مصارف عمومی دولت را برای سال جاری رقم ۴۲۳.۶ هزار میلیارد تومان و برای سال آینده ۵۶۳.۴ هزار میلیارد تومان محاسبه کرده است که به ترتیب ۱۷.۴ و ۱۷.۷ درصد از GDP سهم دارند.

صندوق بین المللی پول رقم خالص بدهی دولت را ۶۶۹.۵ هزار میلیارد تومان برای سال ۹۸ و ۸۵۱.۴ هزار میلیارد تومان برای سال ۹۹ تخمین زده است. این ارقام به ترتیب ۳۰.۰ درصد و ۲۷.۳ درصد از GDP را شامل می شوند. براساس این گزارش تراز حساب جاری ایران براساس دلار آمریکا در سال ۹۸ منفی ۱.۸ میلیارد دلار و برای سال ۹۹ رقم منفی ۳.۱ میلیارد دلار خواهد بود.

اخبار و مقالات


نام
ایمیل
توضیحات
Captcha
کد امنیتی